Lifestyle,

Wełna dziewicza - co to za materiał?

stycznia 01, 2017 So She 0 Comments

Wełna dziewicza to włókno wysokiej jakości. Pochodzi od młodych jagniąt, dzięki czemu jest delikatniejsza, przyjemniejsza w dotyku, lżejsza.


Wełna dziewicza - co to za materiał?
Oznaczenie wełny dziewiczej
Wełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów naturalnych stosowanych w przemyśle odzieżowym. 

Jest włóknem naturalnym, pozyskiwanym z sierści zwierząt. Jej zalet nie da się przecenić. Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne (ogrzewa nawet wtedy, gdy jest wilgotna), dużą higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci), pochłanianie promieni UV, właściwości ognioodporne, a jednocześnie jest bardzo wytrzymała. Jest też odporna na szybkie pochłanianie zapachów.

Podstawowym surowcem służącym do produkcji wełny jest okrywa włosowa, czyli inaczej sierść. Zwykle owcza, choć wełnę produkuje się też z okrywy kóz, lam, wielbłądów czy królików.

Zwierzęta nie cierpią podczas pozyskiwania wełny! Tą informację uznać należy za kluczową. Pozyskiwanie wełny odbywa się raz w roku poprzez strzyżenie żywego zwierzęcia.


Akryl - co to za materiał?
Poliamid (nylon)- co to za materiał?
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka


Wełna wełnie nierówna. Jej jakość zależy od kilku czynników: fałd włókien, średnicy włókien, koloru oraz trwałości, a średnica włókna jest  czynnikiem decydującym właśnie o jakości.

Najdelikatniejszą wełnę otrzymuje się z pierwszego strzyżenia młodych jagniąt. Spotkać ją można pod różnymi nazwami - wełna dziewicza, wełna jagnięca lub z ang. lambswool, virgin wool. To najszlachetniejsza odmiana, niezwykle  delikatna, posiadająca wszystkie zalety dobrej wełny.

Sformułowanie wełna dziewicza może też odnosić się do wełny, która nie została nigdy wcześniej wykorzystana, przetworzona lub tkana.


0 komentarze: