bambus co to jest,

Bambus | Idealny materiał nie tylko na lato

czerwca 28, 2018 So She 0 Comments

Wydaje się, że nie jest jeszcze popularny, choć na rynku znaleźć można całkiem sporo wyrobów wykonanych z bambusa, a precyzyjniej z tkaniny bambusowej. Latem jest ich zdecydowanie więcej, niż o innych porach roku. Głownie dlatego, że w upały dają poczucie świeżości i kojącego chłodu, a produkty z nich wykonane promowane są jako wyjątkowo zdrowe. Ile w tym prawdy?


Tkanina bambusowa jest naturalną tkaniną wykonaną z masy celulozowej trawy bambusowej.


Na całym świecie rośnie ponad 1000 gatunków bambusa. W Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Indiach, Azji Wschodniej, Japonii i na północy Australii rośliny te rosną dziko. Jednak te, które wykorzystywane są w handlu do wyrobu materiałów włókienniczych pochodzą niemal wyłącznie z Chin.


Bambus Materiał wegański, bawełna czy bambus, bambus co to jest, Bambus Co to za materiał
Las bambusowy


Bambus ma wiele zalet. Jest jedną z najszybciej rosnących roślin na ziemi, z szybkością wzrostu nawet 30 cm dziennie. Jest też niezwykle wytrzymały, odporny na szkodniki, nie wymaga nawożenia, chemikaliów ani nawadniania i ulega biodegradacji szybciej niż syntetyczne oleje. Co istotne w hodowli - dojrzewa w ciągu zaledwie dwóch lat, nie wymaga przesadzania, pędy są przycinane u podstawy, a roślina odrasta z nowych pędów.

Zalety tkaniny bambusowej


Ponieważ bambus jest postrzegany za jedną z najbardziej zrównoważonych roślin - również produkty z niego wykonane są zdrowe dla człowieka. Najistotniejsze jest to, że po przetworzeniu włókno bambusowe nie zawiera żadnych szkodliwych chemikaliów, które mogą podrażniać skórę.Czytaj też
Akryl - co to za materiał?
Wełna dziewicza - co to za materiał?
Poliamid (nylon) - co to za materiał?
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl - co to za materiał?
Wiskoza - co to za materiał
Wełna dziewicza - co to za materiał?


Materiał bambusowy zachowuje wiele właściwości, które posiada sama roślina. Przede wszystkim jest wysoce chłonny, co w przypadku tkanin bambusowych przekłada się na doskonałą zdolność odprowadzania wilgoci. To znów sprawia, że idealnie sprawdza się w wysokich, ale też niskich temperaturach - odzież bambusowa charakteryzuje się właściwościami termoregulacyjnymi.

Bambusowa odzież nie tylko pochłaniająca wilgoć i szybko schnie, ale jest też naturalnie hipoalergiczna. Posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, wręcz pomagające zredukować bakterie, które dobrze się rozwijają w ubraniu, powodując nieprzyjemne zapachy. Bambus zawdzięcza to naturalnej odporność na szkodniki i porażenie grzybami. Składnik, który odpowiada za ochronę przed bakteriami i pleśnią nazwano "bambusowy kun" (bamboo kun“).

Co więcej? Ta ekologiczna tkanina chroni również przed słońcem, bowiem sam bambus odporny jest na promieniowanie UV.

Dla dzieci i nie tylko


Włókno jest naturalnie gładkie i okrągłe nawet bez obróbki chemicznej, a to oznacza, że nie ma ostrych wykończeń, które mogą podrażniać skórę. Tkanina wykonana z takiego włókna może wyglądać jak jedwab lub bardzo miękka bawełna. Jest niezwykle delikatna i przyjemne w dotyku. Postanowili to wykorzystać producenci pościeli i akcesoriów dla dzieci. W sprzedaży pojawiły się więc ręczniki bambusowe, kocyki bambusowe, pieluchy bambusowe, otulacze i pościel.
Dorośli powinni zwracać uwagę na bieliznę z tkaniny bambusowej, która posiada właściwości antybakteryjne zapobiegające mnożeniu się bakterii. Idealnie sprawdza się zastosowana w sporcie.

Pielęgnacja materiałów z bambusa


Materiały bambusowe należy prać maksymalnie w 40°C. Lepiej unikać prasowania, wybielania, suszenia w suszarce bębnowej oraz czyszczenia chemicznego.


0 komentarze: